Cand trebuie sa avem fisa medicala pentru angajare: inainte sau dupa inceperea activitatii?

Inainte de inceperea unei activitati profesionale, legea prevede ca persoana care aplica pentru postul in discutie sa aiba la dosar si o fisa medicala pentru angajare. Aceasta este obligatorie, iar examenul medical la angajare trebuie sa fie efectuat de catre persoana care opteaza pentru postul respectiv. Aceasta abordare reprezinta un serviciu medical profilactic prin care se asigura supravegherea sanatatii lucratorilor.

Conform art. 13 din HG nr. 355 din 2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, examenul medical al lucratorilor la angajarea in munca stabileste aptitudinea, aptitudinea conditionata sau inaptitudinea permanenta sau temporara in munca, pentru profesia/functia si locul de munca pentru care opteaza, privind:

    null
  • – compatibilitatea/incompatibilitatea dintre eventualele afectiuni prezente in momentul examinarii si viitorul loc de munca;
  • – existenta/inexistenta unei afectiuni ce pune in pericol sanatatea si securitatea celorlalti lucratori de la acelasi loc de munca;
  • – existenta/inexistenta unei afectiuni ce pune in pericol securitatea unitatii si/sau calitatea produselor realizate sau a serviciilor prestate;
  • – existenta/inexistenta unui risc pentru sanatatea populatiei careia ii asigura servicii.

Astfel, conform art. 14 din HG 355/2007, vor trebui sa aiba o fisa medicala pentru angajare urmatorii:

  • – cei care urmeaza a fi angajati cu contract individual de munca, pe perioada determinata sau nedeterminata;
  • – cei care isi schimba locul de munca sau cei care sunt detasati pe alte posturi sau in alte domenii de activitate;
  • – cei care isi schimba meseria sau profesia.

Astfel, pentru ca angajatorii sa cunoasca profilul medical al celui care aplica pentru un post, analizele ce vor fi realizate in scopul obtinerii unei fise medicale pentru angajare se vor face inainte de inceperea activitatii profesionale.

Va trebui sa ai in vedere faptul ca analizele efectuate pentru a obtine fisa medicala angajare nu reprezeinta niciun cost pentru angajati, acestea fiind sustinute integral de catre persoana angajatoare. Mai mult, fisa medicala pentru angajare este obligatorie, indiferent de domeniul de activitate, atat pentru cei care opteaza pentru un post in sectorul public, cat si pentru cei care se angajeaza in sectorul privat

Fisa medicala pentru angajare: ce spune legea?

Pentru inceput, in cazul in care esti persoana angajatoare, trebuie sa stii ca, in lipsa fisei medicale de la dosar, vei risca amenzi usturatoare, care pot atinge chiar si suma de 8.000 de Lei. Conform art. 13 j) din Legea 319/2006, al. 1: „Angajatorii au posibilitatea de a incadra in munca doar persoane care, in urma examenului medical de specialitate, corespund conditiilor”.

Iata si ce alte detalii propune legislatia in curs, cu referire la fisa medicala pentru angajare:

  • – examenul medical la angajarea in munca se va efectua la solicitarea angajatorului, care trebuie sa completeze atat fisa de solicitare a examenului medical la angajare, cat si fisa de identificare a factorilor de risc profesional;
  • – doar un doctor specialist in medicina muncii are dreptul de a efectua examenul medical la angajarea in munca;
  • – persoana angajatoare are obligatia de a suporta costurile examenului medical la angajarea in munca;
  • – examenul medical la angajarea in munca stabileste, dupa caz, aptitudinea, aptitudinea conditionata, respectiv inaptitudinea permanenta ori temporara a unei persoane de a lucra in functia/profesia si locul de munca indicate de angajator.

Un comentariu la „Cand trebuie sa avem fisa medicala pentru angajare: inainte sau dupa inceperea activitatii?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

* Checkbox GDPR is required

*

I agree